Alameda County

Our Alameda County chapters are comprised of attorneys who advise the County on a number of legal matters ranging from employment rights to fair housing; professional and technical engineers who are responsible for carrying out many of the County’s engineering needs related to traffic, flood control, and infrastructure maintenance; environmental compliance specialists who perform a number of important duties in the County related to the safety of our water sources and the preservation of our environment; supervising engineers who oversee many types of engineering projects that reduce traffic and improve safety across our County; public defenders who represent people who are charged with a crime but cannot afford to hire a privately retained attorney. We work hard provide a fair trial and representation for indigent County residents; and social services professionals who work for and are dedicated to providing social services to Alameda County residents.

Chapter Info

Staff Representatives

Jeff Duritz, jduritz@ifpte21.org

Chapter Leadership

  1. Vacant, President
  2. Vacant, Vice President
  3. Michael Bishop, Secretary, DELEGATE
  1. Ramses Manalo, Chair, DELEGATE
  2. Leo Bahribek, Secretary, ALTERNATE DELEGATE
  3. Paul Knobel, Treasurer, ALTERNATE DELEGATE
  4. Maritoni Maravilla, Director (Transportation Engineering), ALTERNATE DELEGATE
  5. David Lewis, Director (Flood), ALTERNATE DELEGATE
  1. Vacant, President, DELEGATE
  2. Sharon Gosselin, Vice President, ALTERNATE DELEGATE
  3. Jeffrey Tang, Secretary, ALTERNATE DELEGATE
  4. Tom Rooze, ALTERNATE DELEGATE
  5. Sal Segura, ALTERNATE DELEGATE
  1. Jane Brown, President, DELEGATE
  2. Vacant, Vice President, DELEGATE
  3. Vacant, Vice President, DELEGATE
  4. Vacant, Whip, ALTERNATE DELEGATE
  5. Vacant, Secretary
  6. Daniel Duvernay, ALTERNATE DELEGATE
  7. Michael Wasserman, ALTERNATE DELEGATE
  8. Sachiel Slavin, ALTERNATE DELEGATE
  9. Kristen McCannon, ALTERNATE DELEGATE
  10. Madeline Zepeda, ALTERNATE DELEGATE
  11. Emily Klein, ALTERNATE DELEGATE
  12. Francesca Serrano, ALTERNATE DELEGATE
  13. Joe Penrod, ALTERNATE DELEGATE
  14. Amy Yellen, ALTERNATE DELEGATE
  15. Stephanie Clark, ALTERNATE DELEGATE
  16. Stefan Schweitzer, ALTERNATE DELEGATE
  17. Anisha Gandhi, ALTERNATE DELEGATE
  18. Vacant, ALTERNATE DELEGATE
  19. Vacant, ALTERNATE DELEGATE
  1. Jill Sazama, President, DELEGATE
  2. Beatrice Liu, Vice President, ALTERNATE DELEGATE
  3. Farand Kan, Secretary
  4. Kathy Lee, Treasurer
  1. Cheryl Hare, President, DELEGATE
  2. Elisabeth Morris, Executive Vice President, DELEGATE
  3. Helen Crew, Secretary, DELEGATE
  4. Nelly Ceja, Vice President for Appeals Officers
  5. Tia Woodstock, Vice President for Child Welfare Supervisors
  6. Crystal Coats-Miller, Vice President for Supervising Eligibility Technicians
  7. Vacant, Treasurer

Latest News

Photos